czwartek, 22 lutego 2018

Nierzeczowa argumentacja 2 (argumenty emocjonalne: ad baculum, ad misericordiam, itd)

Argument emocjonalny argumentum ad passiones- argument odwołujący się do emocji słuchaczy, mający na celu wzbudzić w nich pewne uczucia (np.: żal, gniew, współczucie, itp.).
Argument taki jest logicznym błędem charakteryzującym się manipulowaniem emocjami odbiorcy w celu wygrania sporu, szczególnie w przypadku braku dowodów rzeczowych .
Nie od dziś wiadomo że człowiek jeśli da się ponieść emocjom traci w dość widoczny sposób zdolność racjonalnego osądu...


Przykłady argumentów emocjonalnych:
Omówiony w cz. 1   argumentum ad personam

Argumentum ad baculum (łac. „argument odwołujący się do kija”; "argument odwołujący się do pałki") – Jest to szczególny przypadek argumentum ad consequentiam , czyli "odwołania do konsekwencji", polega na grożeniu dyskutantowi przykrymi konsekwencjami nieprzyjęcia danej tezy, przy czym zabieg ten ma na celu nie przedstawienie jej logicznych następstw, lecz wywarcie presji na rozmówcy za pomocą emocji. W skrajnych wypadkach argument ten może dotyczyć groźby użycia przemocy ze strony samego dyskutanta.
Argument można przedstawić zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie, np. można powiedzieć
-zamknij się, bo oberwiesz,
 ale można też w sposób niewerbalny, czyli bez użycia słów, a zamiast nich np. gestów przekazać rozmówcy, że spotkają go przykre konsekwencje jeśli będzie dobrze argumentować swoje zdanie podczas dyskusji, np. osobie przedstawiającej swoje zdanie przystawia się pistolet do skroni i w ten sposób zmusza do zmiany zdania.
 Przykłady:
- Pan kłamie! Podam pana do sądu!
 - Jak się nie będziesz w końcu dobrze uczył, dostaniesz lanie
-Jak się nie zaczniesz pilnie uczyć, dostaniesz szlaban na komputer
-Radzimy zaniechać demonstracji, gdyż jeśli demonstracja dojdzie do skutku istnieje możliwość użycia siły w celu rozproszenia nielegalnego zbiegowiska.
-Możesz pisać co chcesz, pamiętaj jednak, że nasza partia nie toleruje najmniejszych odstępstw od oficjalnej linii
 -Jeśli nie przyjedziesz w sobotę do pracy, to możesz zacząć szukać nowej
  • Generał: "Jeśli przyjmiemy kapitulację, wróg wykorzysta szansę na zabicie nas wszystkich".
  • Pułkownik: "Do tej pory traktowali jeńców w odpowiedni sposób".
  • Generał: "Tym razem nie będą, a ty lepiej uwierz mi, jeśli nie chcesz, żebyś zgnił w zbiorowym grobie." 
 Jeśli Piotr nie zaprzeczy , że zna Jezusa , zostanie aresztowany przez Rzymian. 
Piotr nie chce być aresztowany przez Rzymian. 
Dlatego Piotr zaprzecza poznaniu Jezusa.
Ten argument nie potwierdza ani nie dochodzi do wniosku, czy Piotr zna Jezusa ( Błędna konkluzja "Dlatego Piotr nie zna Jezusa").

Podobny do argumentum ad baculum jest argumentum ad metum lub argumentum in terrorem- argument do lęku, strachu, do terroru -w którym dana osoba próbuje stworzyć poparcie dla idei, próbując zwiększyć strach przed alternatywą.
Albo P, albo Q jest prawdą.
Q jest przerażające.
Dlatego P jest prawdą.
 
 Argumentum ad misericordiam (łac. „argument odwołujący się do litości, współczucia”) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór, starając się  odwołać do naszych uczuć: współczucia, litości, empatii. W ten sposób chce osoba korzystająca z tego chwytu chce wywrzeć na nas presję do zmiany przekonań.
 -Panie profesorze, proszą o nie stawianie mi oceny niedostatecznej gdyż stracę stypendium i tym samym utracę szansę na dalszą naukę...
- Należy ponieść podatki i uzyskany przychód przeznaczyć na wsparcie najbiedniejszych rodzin, gdyż inaczej ich dzieci będą głodować...
-Pomyśl jak Ty byś się czuł w ich sytuacji, to jasne że musimy im pomóc.


 argumentum ad superboam - argument do pochlebstw, częściowo omówiony łącznie z argumentum ad personam, gdyż jest on pozytywną wariacją argumentu do osoby,np:

-Z pewnością człowiek tak inteligentny jak TY widzi, że ma do czynienia z genialną propozycją. (nie zaakceptowanie propozycji jest milczącym przyznaniem się do głupoty) 
-Czy jest tu jakiś silny człowiek, który mógłby to dla mnie nieść? (brak wykazania siły fizycznej implikuje słabość)


Nie jest to jednak logicznym błędem, gdy komplement jest szczery i bezpośrednio związany z argumentem. Przykład:  
-Jesteś oszałamiająco piękną dziewczyną - powinnaś zostać modelką.

 Apel do szyderstwa (zwany także apelem do kpiny ,argumentum ab absurdo ), jest nieformalnym błędem, który przedstawia argument przeciwnika jako absurdalny, śmieszny lub dowcipny, a zatem nie warty rozważenia.

 Apel do złości ( łac . Argumentum ad odium )  jest błędem, w którym ktoś próbuje zdobyć przychylność, wykorzystując istniejące odczucia goryczy lub złości w przeciwnej stronie. Jest to próba emocjonalnego wpływania na publiczność poprzez skojarzenie postaci nienawiści z opozycją wobec argumentu mówcy.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz